Predstavljen Kodeks ravnopravnosti na poslu

0

Kodeks ravnopravnosti, koji je danas predstavio Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u Srbiji, preporučuje poslodavcima da uspostave interne mehanizme radi sprečavanja diskriminacije u firmama uz konstataciju da se građani Srbije najviše žale na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja.

Na predstavljanju Kodeksa ravnopravnosti – Smernica za izradu antidiskriminatorne politike poslodavaca u Srbiji, poverenica Brankica Janković je ocenila da je reč o praktičnom dokumentu koji može da koristi i poslodavcima i radnicima.

Ona je istakla da je najproduktivniji onaj radnik koji je motivisan i da su to razumele i velike, uspešne kompanije koje vode računa o zaposlenima.

Ministar privrede Srbije Goran Knežević je podvukao da je jedan od prioriteta države stvaranje uslova za jednake šanse svih građana i njihov dostojanstven život.

Drago mi je da na konferenciji vidim mnogo ljudi iz poslovnog sveta koji su spremni da pomognu u tom poslu, rekao je Knežević.

Ni posle jednog ekonomskog uspeha neće nam biti bolje ako ne vodimo računa o poštovanju čoveka, smatra Knežević.

Vršilac dužnosti šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Oskar Benedikt je naveo da je EU sa 1,2 miliona evra pomogla program suzbijanja diskriminacije u Srbiji u okviru koga je i izrađen Kodeks ravnopravnosti.

Cilj tog programa, koji se završava ove godine, jeste da poveća svest o potrebi borbe protiv diskriminacije u Srbiji, objasnio je Benedikt i konstatovao da se sa tim problemom suočavaju i druge zemlje u regionu, ali i zemlje članice EU.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je rekao da to poslovno udruženje već dugo radi na jačanju svesti svojih članova o potrebi vođenja društveno odgovornog poslovanja.

Čadež je podvukao da izveštaji poverenika ukazuju da je diskriminacija u Srbiji najčešća u oblasti rada i zapošljavanja i da je stoga značaj Kodeksa ravnopravnosti veoma veliki.

Generalni direktor Hemofarm grupe Ronald Zeliger je istakao da se ta kompanija ne suočava sa problemom diskriminacije i da se rukovodi društveno odgovornim poslovanjem. On je savetovao i drugim poslodavcima da se tako ponašaju, istakavši da će to doneti korist i samim kompanijama.

Zeliger je izrazio i uverenje da će Srbija u kontekstu jačanja ravnopravnosti u društvu uskoro doneti zakon o donorstvu.

I predsednica Srpske asocijacije menadžera Stanka Pejanović veruje da članice tog udruženja poštuju principe ravnopravnosti radnika.

U velikoj meri je ova materija određena i kroz sam Pravilnik o radu, zaključila je Pejanović na konferenciji „Mi ne diskriminišemo“, koju je organizovala služba Poverenika za ravnopravnost.  

Tekst i fotografija: www.danas.rs

Предишна статияИзложба на млади художници от България, Македония, Грузия и Сърбия в Ниш
Следваща статияПореден успех на Стефан Радованов
Петар Рангелов
Петaр Рангелов е роден през 1969 г. Завършил е право, обаче през цялата си професионална кариера се занимава с журналистика. Започнал е като журналист в Радио Босилеград, но поради разногласия с тогавашните власти, само след една година остава без работа. След демократичните промени в Сърбия се завърща в Радиото и бива назначен за главен редактор. От 2003 г. е кореспондент на вестник „Братство" от Босилеград. Публикувал е на хиляди статии, интервюта, репортажи и др. журналистически текстове от различни области. 2007 г. е избран от читателите за „най-добър журналист” на "Братство". В момента работи в „Ново Братство”, а освен с журналистика, занимава се и с преводи от сръбски на български и от български на сръбски език

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.