O srpskoj i hrvatskoj manjini

0
srpska i hrvatska zastava

Mešoviti odbor za manjine vlada Srbije i Hrvatske počeo je danas u Beogradu svoju sedmu sednicu, koja se održava posle pauze duže od tri godine.

Predstavnici dve vlade su izjavili da je cilj sednice unapređenje položaja manjina, njihovih prava i svakodnevnog života.

Državni sekretar Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Ivan Bošnjak je ocenio da se radi o idealnoj prilici da se, u duhu saradnje, evropskih integracija i napora Srbije da postane članica Evropske unije, otvore brojna nerešena pitanja i pohvale uloženi napori.

Bošnjak je rekao da razlike u izbornim sistemima Srbije i Hrvatske ne omogućavaju direktno predstavljanje autentičnih predstavnika nacionalnih manjina kakvo je predviđeno u hrvatskom modelu.

Ali, u Srbiji imamo na sva tri nivoa vlasti predstavnike manjinskih stranaka i hrvatke nacionalne manjine. Trudimo se da dođe do izmena u zakonodavstvu, radi direktnog predstavljanja hrvatske manjine u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, izjavio je Bošnjak.

Prema njegovim rečima, pored problema političkog predstavljanja, za pripadnike manjina su važna i pitanja obrazovanja i zapošljavanja, naročito u javnom sektoru.

Obrazovanje je ključno za očuvanje nacionalnog identiteta. Obe države bi trebalo da se, kao glavnim pitanjem, pozabave održivošću svakodnevnog života, ocenio je Bošnjak.

Državni sekretar za Hrvate van Hrvatske Zvonko Milas je izjavio da je današnji sastanak pokazatelj dobrog usmerenja dve države i dodao da je Hrvatska visoko na lestvici EU u zaštiti manjinskih prava.

Govorimo o pravu na izražavanje verskog, nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta, pravu na obrazovanje, informisanje, učešće na svim nivoima vlasti, uz otvaranje mogućnosti saradnje u prekograničnim projektima, rekao je Milas.

On je konstatovao da se otvara prilika da se napravi pomak i odnosi Hrvatske i Srbije „relaksiraju“, radi dobiti dve države i manjina.

Zastupljenost hrvatske nacionalne manjine na svim nivoima vlasti je ključno. Očekujemo da će Hrvati uskoro biti direktno zastupljeni na svim nivoima vlasti u Srbiji. To je jednostavno rešiti i očekujem da će uskoro hrvatska manjina dobiti ono što traži i što joj pripada, izjavio je Milas.

On je ocenio da je bitno da se sednice međuvladinog Mešovitog odbora za menjine održavaju svake godine i da se svi problemi reše.

Ako danas rešimo jedno ili nekoliko pitanja, to je pomak. Moramo se sastajati i razgovarati, rekao je Milas.

Izvor: http://www.danas.rs

Предишна статияБосилеград е пред грипна епидемия
Следваща статияВ София метат и мият улиците извънредно заради мръсния въздух
Александър Димитров
Aлександър Димитров, роден през 1972 г. в Босилеград, икономист по образование, дълги години работи в неправителствения сектор, участва и организира много събития с културно-образователна цел. Медиите са винаги били предизвикателство в неговата работа, през 2002 г. успява да направи почти невъзможното, след едногодишна работа под негово ръководство в Босилеград започва да работи първата кабелна ТВ в Вранския регион. Като гл. организатор на Великденския фестивал, вече 26 години преврща Босилеград в баклански център на детската радост. Вярва, че опитът ще му бъде полезен и в новата медия „ГЛАС ПРЕСС”.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.