Nastava na osam jezika manjina

0

Prema podacima koji su objavljeni na sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pripadnici nacionalnih manjina u Srbiji celokupnu nastavu na svom jeziku mogu slušati na osam jezika u 165 osnovnih i 54 srednje škole.

U Kancelariji za ljudska i manjinska prava za sajt Komšijske novosti naveli su da se u prethodnoj školskoj godini osnovno obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina odvijalo u 45 lokalnih samouprava, a srednje obrazovanje u 24.

Prema evidenciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina u osnovnim školama organizovano je na 14 jezika za ukupno 46.191 učenika. Od toga, celokupno obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina u osnovnim školama organizovano je na osam jezika: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom i hrvatskom, za 34.740 učenika osnovnih škola.

Celokupno srednje obrazovanje na istih osam jezika pohađao je 9.741 učenik. Pripadnici bunjevačke, vlaške, makedonske, romske, ukrajinske i češke nacionalne manjine ne pohađaju celokupnu nastavu na jezicima svoje manjine, ali slušaju predmet „Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture“. U 122 škole u Srbiji nastava je dvojezična. Na srpskom i mađarskom jeziku nastava je organizovana u 68 škola, na srpskom i bosanskom u 18, srpskom i rumunskom u 12, koliko i na srpskom i slovačkom. U pet škola nastava se odvija na srpskom i hrvatskom, u četiri na srpskom i albanskom, u dve na srpskom i rusinskom, a u jednoj na srpskom i bugarskom. Nastava na tri jezika odvija se u tri škole, a na četiri jezika u jednoj školi, navodi se na sajtu Prescentar.

Izvor:  danas.rs

Предишна статияИма ли надежда да бъде върната паметната плоча?
Следваща статияНовите винетки от дата до дата
Александър Димитров
Aлександър Димитров, роден през 1972 г. в Босилеград, икономист по образование, дълги години работи в неправителствения сектор, участва и организира много събития с културно-образователна цел. Медиите са винаги били предизвикателство в неговата работа, през 2002 г. успява да направи почти невъзможното, след едногодишна работа под негово ръководство в Босилеград започва да работи първата кабелна ТВ в Вранския регион. Като гл. организатор на Великденския фестивал, вече 26 години преврща Босилеград в баклански център на детската радост. Вярва, че опитът ще му бъде полезен и в новата медия „ГЛАС ПРЕСС”.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.