Nastava na osam jezika manjina

0

Prema podacima koji su objavljeni na sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pripadnici nacionalnih manjina u Srbiji celokupnu nastavu na svom jeziku mogu slušati na osam jezika u 165 osnovnih i 54 srednje škole.

U Kancelariji za ljudska i manjinska prava za sajt Komšijske novosti naveli su da se u prethodnoj školskoj godini osnovno obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina odvijalo u 45 lokalnih samouprava, a srednje obrazovanje u 24.

Prema evidenciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina u osnovnim školama organizovano je na 14 jezika za ukupno 46.191 učenika. Od toga, celokupno obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina u osnovnim školama organizovano je na osam jezika: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom i hrvatskom, za 34.740 učenika osnovnih škola.

Celokupno srednje obrazovanje na istih osam jezika pohađao je 9.741 učenik. Pripadnici bunjevačke, vlaške, makedonske, romske, ukrajinske i češke nacionalne manjine ne pohađaju celokupnu nastavu na jezicima svoje manjine, ali slušaju predmet „Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture“. U 122 škole u Srbiji nastava je dvojezična. Na srpskom i mađarskom jeziku nastava je organizovana u 68 škola, na srpskom i bosanskom u 18, srpskom i rumunskom u 12, koliko i na srpskom i slovačkom. U pet škola nastava se odvija na srpskom i hrvatskom, u četiri na srpskom i albanskom, u dve na srpskom i rusinskom, a u jednoj na srpskom i bugarskom. Nastava na tri jezika odvija se u tri škole, a na četiri jezika u jednoj školi, navodi se na sajtu Prescentar.

Izvor:  danas.rs

Предишна статияИма ли надежда да бъде върната паметната плоча?
Следваща статияНовите винетки от дата до дата
Александър Димитров
Aлександър Димитров, роден през 1972 г. в Босилеград, икономист по образование, дълги години работи в неправителствения сектор, участва и организира много събития с културно-образователна цел. Медиите са винаги били предизвикателство в неговата работа, през 2002 г. успява да направи почти невъзможното, след едногодишна работа под негово ръководство в Босилеград започва да работи първата кабелна ТВ в Вранския регион. Като гл. организатор на Великденския фестивал, вече 26 години преврща Босилеград в баклански център на детската радост. Вярва, че опитът ще му бъде полезен и в новата медия „ГЛАС ПРЕСС”.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.