Ivan Nikolov, akademik i predsednik Kulturno-informativnog centra u Bosilegradu, u razgovoru za Regionalnu informativnu agenciju JUGpress otvara dilemu koja to nije: da li je Nacionalni savet Bugara telo ove nacionalne zajednice ili Srpske napredne stranke!?
„Po definiciji, Nacionalni saveti nacionalnih manjina biraju se na demokratskim izborima, po posebnom biračkom spisku i njima se poveravaju određena javna ovlašćenja da samostalno odlučuju o oblasti kulture, službenoj upotrebi jezika i pisma, obrazovanju, ostvarivanju kolektivnih prava nacionalnih manjina na samoupravu, te da uprkos svim nedostacima, primenjuju ustavne odredbe kojima se garantuju kolektivna i individualna prava nacionalnih manjina, zabrana diskriminacije, ravnopravnost u vođenju javnih poslova, zabrana asimilacije, udruživanja i kontakti sa sunarodnicima u matičnim zemljama, razvijanje duha tolerancije i međukulturnog dijaloga, što se odnosi i na Nacionalni savet Bugara u Srbiji. U praksi sve to izgleda drugačije, Nacionalni savet Bugarske nacionalne manjine predstavlja ne Bugare, već SNS i opštinske skupštine u Bosilegradu i Caribrodu (Dimitrovgrad)”, smatra Nikolov.
Sagovornik JUGpress-a obrazlaže svoje tvrdnje da Nacionalni savet Bugara u Srbiji nije predstavnik ove nacionalne manjine.
„Opštinski odbornici SNS ili privatne organizacije „To smo mi” Vladimira Zaharijeva su istovremeno i članovi Nacionalnog saveta Bugara, a Zaharijev je bio i predsednik Nacionalnog saveta i predsednik opštine Bosilegrad, što predstavlja sukob interesa. Sada je tu ulogu preuzeo njegov zamenik Stefan Stojkov, što mu opet dođe na isto. Oni kao predstavnici Nacionalnog saveta treba da štite prava manjine od sopstvenih odluka koje donose u organima vlasti!? A kao pasionirani članovi SNS ušli su u nekakve sporove sa diplomatsko-konzularnim predstavnicima Republike Bugarske u Srbiji i tako se sami izolovali od matične države”, objašnjava Nikolov.
Predsednik KIC u Bosilegradu upozorava da u Nacionalnom savetu Bugara sede isključivo članovi SNS!
„Simptomatično je da u Nacionalnom savetu Bugara nikada nisu sedeli članovi bugarskih manjinskih stranaka, predstavnici bugarskih kulturno-prosvetnih udruženja, pisci, nezavisni intelektualci, novinari, pesnici. Nad njima prednost imaju aktivisti SNS, iako Nacionalni savet ne bi smeo da bude zagovornik nijedne političke stranke”, napominje Ivan Nikolov.
Nikolov ukazuje na dugoročno negativne posledice stranačkog, SNS uticaja, na položaj pripadnika Bugarske nacionalne zajednice u Srbiji i njihova zagarantovana prava.
„Tako se desilo da su sednice Nacionalnog saveta Bugara, koji treba da obezbedi upoterbu bugarskog jezika pred državnim organima, vođene na srpskom jeziku, a prevod udžbenika sa srpskog na bugarski jezik nije završen ni posle dve decenije. U oblasti kulture ove jeseni Bugarski nacionalni savet je negirao samog sebe, finansirao je knjigu u kojoj Bugari nisu više Bugari, nego tzv. „Šopi”!? Sad samo treba da se promeni ime u Šopski nacionalni savet”, kaže Nikolov.
Sagovornik JUGpress-a opominje i na postojanje ideoloških razlika između vladajuće stranke u Srbiji i položaja, ne samo bugarske, nacionalne zajednice u zemlji.
„Da ne govorimo o ideološkom jazu. Program SNS zasnovan je na konzervativnom srpskom nacionalizmu koji zastupa ideju etnički čiste Srbije iz druge polovine 19. i početka 20. veka, a ne ideju evropske građanske Srbije. Znamo i istorijske stavove Srpske napredne (Radikalne) stranke o Bugarima. Prema njima, sa Bugarima su oduvek, a naročito posle oslobođenja od Turaka, bili u sukobu i ratovali ne bi li otkinuli još koje parče bugarske teritorije. Previše bi bilo očekivati da ta i takva stranka sa takvim stavovima predstavlja Bugarsku nacionalnu manjinu!? To se vidi i po rezultatima, od 63.000 Bugari su spali na 12.918 po popisu iz 2022. godine!? A opštine sa Bugarskim stanovništvom su na dnu najnerazvijenijih opština u Srbiji”, zaključuje Nikolov.
Ivan Nikolov na kraju opominje da „ovakva politika SNS ide na konto dobrosusedskih odnosa Srbije i Bugarske i Vučić ne treba da se čudi kako o Srbiji Bugarska glasa u Evropskoj Uniji”. (Kraj) SK/MS
Izvor: jugpress.com