Приключи есенния полусезон в най-популярните отборни спортове в Македония

0

Състезанията в най-популярните спортове в Македония – хандбал, футбол и баскетбол дойдоха до края на първата част на сезона 2018/2019.

През миналия уикенд приключиха мачовете от Първата македонска хандбална лига. Тази година 10 отбора от 7 града в Македония участват в шампионата. От столицата Скопие участват три отбора, от Битоля два, и по един отбор от Струга, Охрид, Радовиш, Прилеп и Велес.

Есеннен шампион е отбора на Еурофарм Работник от Битоля, който убедително спечели първото място на таблицата. Отбора на Еурофарм се класира и в груповата фаза на състезанието за Купата на европейската хандбална федерация –ЕХФ.

Трябва да се отбележи, че за втората част на състезанието в лигата ще се класират първите четири отбора от първата част, към които ще се присъединят отборите на Вардар и Металург от Скопие. Тези два отбора в есенната част играеха в регионалната СЕХА лига, в която се състезаваха заедно с екипи от Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Румъния, Словакия и Беларус.

Най-добрите два отбора от македонския шампионат ще осигурят място за СЕХА лигата през следващата година. Шампионът на Македония ще играе и в Лигата на шампионите на ЕХФ, а отборите класирани на второто и третото място ще играят за Купата на ЕХФ през следващата година.

Сезонът в Първата македонска фудболна лига приключи преди две седмици.

Есеннен шампион е защитника на титлата от миналият сезон, отбора на Шкендия от Тетово. Във фудболната лига всеки отбор играе срещу друг отбор четири пъти, като общо се играят 36 кръга.

Скопие и тук дава най-много отбори – Вардар, Работнички, Шкупи и Македония Гьорче Петров. С два отбора в лигата са представени Тетово и Струмица. От Тетово са отборите на Шкендия и Ренова, а от Струмица – Академия Пандев и Беласица. Списъкът с участниците допълват отборите на Победа от Прилеп и Силекс от Кратово.

Пролетния полусезон на ПФЛ на Македония започва на 17-ти февруари, а тазгодишното издание на лигата ще приключи на 26-ти Май 2019г.

Македония отново ще има четирима представители в европейските футболни турнири. Шампиона на Македония ще участва в квалификациите за Шампионската лига на УЕФА, а отборите които ще спечелят второ и трето място, заедно с победителя в Купата на Македония, ще се класират в квалификациите за Лига Европа.

Първата лига ще напуснат двете последно класирани екипи, а отбора който завърши на 8-то място, ще играе бараж мач за оставане в лигата, срещу отбора който ще спечели второто място във Втората македонска футболна лига.

Мачовете от първата част на Първата баскетболна лига на Македония ще  приключат през следващия уикенд. Лидери в класирането са най-успешният баскетбален отбор в историята на Македония, Работнички от Скопие и отбора на Блокотехна от Гевгелия.

След приключването на първата част, отборите ще бъдат разделени в две групи. Първите шест отбора ще играят в плейофите за шампионската титла, а последните пет отбора ще участват в борбата за изпадане от лигата.

Баскетболните отбори от Гевгелия – Кожув и Блокотехна същевременно се състезават в регионалната Балканска лига – БИБЛ, заедно с отбори от България, Албания, Косово и Казахстан. Отбора на МЗТ Скопие се състезва и в т.н. Адриатическа баскетболна лига – АБА, в нейната втора дивизия.