Нов исторически успех за футболният отбор на Северна Македония – ще участва в плейофите за класиране на Мондиал 2022

0

Продължават големите успехи на националният футболен отбор на Северна Македония. След като през лятото македонските футболисти участваха за първи път на Европейско първенство, вчера те осигуриха и класиране в баражите за Световното първенство в Катар през 2022 година. Това е първо историческо участие в бараж за едно световно първенство на македонския национален отбор.

Северна Македония в тези квалификации се състезаваше в група „J“, заедно с националните отбори на Германия, Румъния, Исландия, Армения и Лихтенщайн. След осем изиграни кръга от квалификациите, Северна Македония заемаше третото място на таблицата заедно с Армения, като двата отбора имаха по 12 спечелени точки. На второто място, даващо право на бараж, беше Румъния с една точка повече.

Миналия четвъртък, в деветия кръг от квалификациите, отборът на Северна Македония беше гост в Ереван, на отбора на Армения. Македонските национали с прекрасна игра разгромиха домакините с резултат 5:0, а същевременно Румъния не успя да победи Исландия, като двата отбора одиграха нулево равенство.

Това означаваше, че в последния кръг от квалификациите ще има истинска драма в борбата за второто място в група „J“. Македонските футболисти бяха домакини в Скопие срещу отбора на Исландия и се нуждаеха от победа, имайки предвид, че Румъния играеше срещу абсолютния аутсайдер Лихтенщайн и имаше почти гарантирани нови три точки.

Футболистите на Северна Македония отлично започнаха мача срещу Исландия, подкрепени от 16.000 фенове на националната арена „Тоше Проески“. Te откриха резултата още в седмата минута минута, когато Езджан Алиоски с красив изстрел от лявата страна донесе преднина от 1:0. С този резултат приключи първата част от мача, но в началото на второто полувреме следваше шок за домашните фенове, когата в 54-ата минута с гола на Торнсейнсон, Исландия изравни резултата на 1:1.

Но, радостта на исландския отбор беше краткотрайна, защото в 65-ата минута македонския футболист Елиф Елмас се озова на точното място в точния момент за да се възползва от хаоса който се създаде в в наказателното поле на Исландия и с удар отблизо възстанови преднината на Северна Македония, сега с 2:1.

Четири минути преди края на срещата, Елиф Елмас реализира второто си попадение в мача и донесе голяма победа за македонския отбор от 3:1

Така Северна Македония прикючи състезанието в квалификационата група на второ място, със спечелени 18 точки, веднага след отбора на Германия. Второто място и броят на спечелените точки са най-добрият резултат, който Северна Македония е постигнала в историята на нейните участия в квалификациите за световни или европейски първенства.

В плейофите за Световното първенство ще играят общо 12 отбора, разделени в три групи от по четири отбора, а ще се играят по един мач в полуфиналите и един финален мач. Футболистите на Северна Македония ще играят като гости в полуфинала от плейофите, заради по-слабия рейтинг на листата на отбори класирани на второто място в квалификационните групи. Кой ще бъде домакин на финалния мач от баражите, ще бъде определено чрез жребий.

Мачовете от полуфиналите ще се играят на 24 и 25 март 2022 год., а финалните двубои са на програмата четири дни по-късно, на 28 и 29 март. Тримата победители от тези двубои осигуряват участие на Световното първенство, което ще се проведе през ноември и декември следващата година в Катар.