Националният футболен отбор на Северна Македония с три поражения приключи участието си на Евро 2020

0

Футболистите на Северна Македония вчера приключиха с първото историческо участие на европейските първенства. Македонския отбор на трите мача в рамките на група „C“ записа три поражения и не успя да се класира в осминафиналите.

След двата мача в Букурещт, срещу Австрия и Украйна, вчера македонските футболисти играеха в Амстердам, срещу домашния отбор на Холандия.  Мачът нямаше значение от аспект на резултата, тъй като след първите две поражения отбора на Северна Македония загуби шансовите да продължи на следващия етап на Евро 2020, докато Холандия с победите в първите два кръга вече си осигури първото място в групата.

За разлика от Букурещ, където имаше няколко хиляди фенове пристигнали от Северна Македония, холандските власти не разрешиха вход в страната за македонските фенове. Македонските национали обаче и вчера имаха подкрепа на „Йохан Кройф Арена“, от страна на македонските граждани които живеят в държавите на Западна Европа. На стадиона в Амстердам беше и македонския премиер Зоран Заев, който следеше мача заедно с премиера на Холандия, Марк Руте.

Съставът на Северна Македония отлично започна мача, успя да вкара гол в 8-ата минута от мача, но той беше отменен от страничния съдия, заради засада на Иван Тричковски. В 22-ата минута Трайковски отправи мощен изстрел към холандската врата от границата на наказателното поле, но за съжаление топката се отби в левия страничен стълб на вратата.

След това, селекцията на Холандия оправда тази ролята на голям фаворит в този мач и успя да постигне три гола за сигурна победа от 3:0.  Първият гол бе дело на Мемфис Депай, а през второто полувреме два гола отбеляза холандския национал Вайналдум.

Вчерашният мач в Амстердам беше последен във фланелката на националния отбор за най-добрия македонски футболист, Горан Пандев. През неговата 20-годишна кариера, 37-годишния нападател изигра 122 срещи за националния отбор на Северна Македония и е абсолютен рекордьор на страната по изиграни мачове. Горан Пандев за македонския отбор има отбелязано 36 гола, което също така е абсолютен рекорд.

Преди началото на двубоя,  домакините направиха уникален жест за Горан Пандев. Капитанът на Холандия, Джорджиньо Вайналдум лично подари на македонската футболна легенда специална фланелка на холандския отбор с номер 122 и името на Пандев.

Победител в група „C“ e Холандия с девет точки, а класиране за осминафиналите осигури  и отбора на Австрия, със шест спечелени точки. На третото място е Украйна, която очаква резултатите от мачовете в останалите групи, за да може да се класира в следващия кръг от Евро 2020.

Северна Македония постигна два гола на това първенство – първият исторически гол за страната на Европейските първенства бе дело на капитена Пандев, а в двубоя срещу Украйна между стрелците се записа и Езгян Алиоски.