Македония спечели 15-то място на Световното първенство по хандбал

0

Македония приключи участието си на световното първенство по хандбал, което се провежда в Германия и Дания. Македонските хандбалисти се класираха на 15-то място от общо 24-те национални отбора, като се състезаваха на този шампионат.

След като Македония не успя да си осигури поне 3-то място в група Б, не можа да се класира за втората фаза на първенството и борбата за медалите. Затова отбора на Македония в съботата и неделята играеше мачове за класиране от 13-то до 16-то място. В тези мачове участваха отборите, които както и Македония, спечелиха четвърто място в техните групи, а това бяха Русия, Катар и Чили.

В първия мач в съботата, Македония играеше срещу отбора на Русия. За съжаление македонските хандбалисти загубиха мача с 28-30, което беше техно четвъртото поредно поражение на шампионата. Отбора на Македония добре започна мача и направи преднина от 4-2. Но веднага след това, Русия отбеляза шест гола в серия и резултата стана 8-4 за руският отбор. До края на мача, Македония нито веднъж не успя да постигне предимство в резултата.

Най-добрият играч в македонския отбор беше капитанът Кире Лазаров, който отбеляза пет гола, а Жарко Пешевски успя да вкара пет гола. За отбора на Русия Дмитрий Житников отбеляза осем гола, а вратарят Виктор Киреев бе обявен за най-добър играч на мача.

Във втория мач за класиране от 13-то до 16-то място в съботата, Катар победи отбора на Чили с 37-27. Така Македония в неделята играеше срещу отбора на Чили в борба за 15-то място на шампионата.

Македонските хандбалисти не бяха много мотивирани в последния си мач на световното първенство и победата беше спечелена на практика в последните минути. Македония поведе с 6-3, Чили изравни на 6-6 и след това до края се играеше изравнен мач, като на полувремето се отиде с резултат 16-16.

През по-голямата част от второто полувреме, Македония имаше предимство в резултата, но Чили на десетина минути до края поведе с 26-24. Въпреки това, македонският отбор успя да отбележи четири последователни гола и след това държеше преднината, като крайния резултат беше 32-30 за Македония.

В отбора на Македония на това първенство имаше повече млади хандбалисти, които за първи път играят на едно голямо състезание. Все пак безпокои фактът, че Македония загуби всички мачове срещу европейските отбори.

Със спечелването на 15-то място, Македония на това първенство постигна същото класиране, както и преди две години на световното първенство във Франция. Най-доброто класиране на световните първенства за македонския отбор остава да бъде 9-то място, от шампионата в Катар през 2015 година.