Кристоферсен спечели в гигантския слалом, но малкият кристален глобус е за Хиршер – Банско (22 – 24 февруари 2019 г. – ГЛАСПРЕСС)

0

Портал „Гласпресс” проследи стартовете от Световната купа по ски в Банско

Този уикенд Банско за пореден път се превърна в световна столица на зимните спортове. Само на 160 километра от Босилеград, българския топ курорт се справи чудесно като домакин от поредния кръг на световната купа. Най-добрите мъже скиори, световни и олимпийски медалисти направиха невероятни състезания, за радост на многобройната публика, между която бяха и бивши световни величия в този спорт, като трикратната олимпийска и двукратна световна шампионка в ските Мария Рийш и любимците на Банско и България, петкратният носител на световната купа по ски-алпийски дисциплини Марк Жирардели и  трикратният олимпийски и двукратен световен шампион Алберто Томба.

Кмета на  Банско, Икономов приветства всички официални лица и журналисти на прием коктейл по повод домакинството на престижните състезания.

Група босилеградчани имаха уникална възможност да бъдат част от най-голямото спортно събитие за България през последните години.

Норвежецът Хенрик Кристоферсен триумфира в гигантския слалом в Банско, част от Световната купа по ски-алпийски дисциплини, но не успя да попречи на Марсел Хиршер да спечели малкия кристален глобус в дисциплината.

Световният шампион финишира с общо време 2:26.87 минути. Хиршер, който имаше аванс от 0.22 секунди след първия манш пред норвежеца, но във втория постигна едва 12-то време, изостана от победителя с едва 0.04 секунди.

Трети на почетната стълбичка се нареди французинът Томас Фанара с време 2.27.26, а четвърти остана победителят от комбинацията в петък Алекси Пинтюро.

Българите Алберт Попов и Йоан Тодоров не успяха да се класират за втория манш, оставайки съответно на 32-ра и 51-ва позиция. Попов се справи с първия манш за 1.18:68 като само 0.26 секунди го разделиха от 30-та позиция, която дава право на участие във втория манш.

За Кристоферсен това бе 17 победа в стартовете за Световната купа и негов първи след успеха в Кицбюел преди 13 месеца.  Той има една победа в гигантския слалом от 2015 година, а преди седмица изпревари именно Хиршер в борбата за Световната титла в шведския курорт Оре.

В петък, Световният шампион Алекси Пинтюро спечели комбинацията,  осигурявайки си първото място в крайното класиране за сезона. Французинът спечели победата с общо време 1:55.55 минути. Това бе победа номер 22 в кариерата му и първа през сезона. За съжаление в събота старт нямаше, поради лоши атмосверни условия не беше възможно да се  проведе Супергигантският слалом.