Европейско първенство по планинско бягане в Скопие

0

На планината Водно близо до Скопие се проведе 17-то Европейско първенство по планинско бягане. Скопие се оказа отличен домакин на първенството.

Общо 255 атлети в мъжка и женска конкуренция от 29 европейски държави бяха част от това състезание на Водно. Спортистите се състезаваха в четири категории: възрастни и юноши в състезанията за мъже и жени, а трасето беше 11 километра за възрастни, докато за юноши беше почти два пъти по-кратко, 6 километра.

В слънчеви идеални условия европейското първенство по планинско бягане започна от 09:00 часа сутринта с надпреварата при жените за състезателки до 20-годишна възраст. Победителката в тази категория бе Италианката Анджела Матеви. От състезателките на Македония, най-добре класирана бе Хайрие Азири която завърши тридесет и девета.

След това се проведе състезанието в категорията за мъже до 20-годишна възраст. Тук победител беше Габриел Буларда от Румъния, а най-добрия македонски състезател бе Деян Ангелоски, който се класира на 26 място.

Последваха основните състезания, а първи започнаха жените.

Швейцарката Моде Матис успя да победи и така да защити европейската си титла от миналото първенство с време от 52:32 минути. В конкуренция на жени най-добре класирана представителка на Македония, беше Андриана Поп Арсова, която спечели 47 място.

Италианският лекоатлет, Бернар Деметис е новият шампион на Европа в планинско бягане, в конкуренция на мъжете. В последното състезание на деня, той успя с време от 46:51 минута да бъде преди двамата му сънародници Чезаре Маестри и Мартин Дематис.

Най-добре класиран представител на Македония в това силно състезание беше Муджахид Муслими на 73 място, с резултат 1:05:39.