Хандбалистките на Северна Македония се класираха в плейофите за участие на световното първенство

0

Националният женски хандбален отбор на Северна Македония е на една крачка от участие на световното първенство по хандбал. Домакин на шампионата тази година ще бъде Испания, в периода от 2 до 19 декември, а ще участват 24 национални отбора.

Европейските квалификации се играят на два етапа. В първият етап на квалификациите участват 17 отбора, които не успяха да се класират на европейското първенство през 2020 година. Във втория етап, първите два отбора от всяка група в квалификациите, ще се присъединят към останалите 10 национални отбори, участници на ЕП. Тогава с жребий ще бъдат определени двойките, които чрез два мача ще решат, кой ще се класира за световното първенство в Испания.

Националният отбор на Северна Македония в първия етап от квалификациите се състезава в група 2, заедно с отборите на Исландия, Литвания и Гърция. Всички мачове от групата се играят в залата „Борис Трайковски “ в Скопие. Македонските хандбалистки бяха фаворити за спечалване на първото място в групата и класиране във втория етап на квалификациите.

Северна Македония първия си мач в тези квалификаци изигра вчера, срещу отбора на Исландия. Македонският национален отбор започна лошо срещата, допускаше грешки в атаките и заоставаше с 2-7 в 15-ата минута на мача. Но през вторите 15 минути на първото полувреме македонските хандбалистки заиграха много по-добре, направиха серия от 9-1 и до почивката обърнаха резултата в своя полза (11-8).

През второто полувреме отбора на Северна Македония играеше стабилно, непрекъснато увеличавайки преднината и в крайна сметка спечели мача с резултат 24-17.

Днес хандбалистките на Северна Македония играеха срещу отбора на Литвания. До 20-та минута на първото полувреме от мача двата отбора бяха изравнени, а тогава македонския отбор направи серия от 5-0 и на полувреме отиде с преднина от три гола (15-12). Също като на вчерашни мач с Исландия, и днес македонските хандбалистки бяха много по-добър съперник през второто полувреме и записаха убедителна победа от 10 гола разлика (31-21).

С тези две победи, още преди третия мач който се играе утре срещу Гърция, македонските хандбалистки си осигуриха първото място в група 2 от квалификациите и участие в баражите за световното първенство. Бараж двубоите ще се проведат в периода от 16 до 21 април.

Да напомним, че женският хандбален отбор, дълго време беше най-успешният национален отбор на Северна Македония във всички спортове. Отбора е участвал на десет големи състезания по хандбал, т.е на пет европейски и на пет световни първенства. Най-големият успех на световните първенства отбора постигна на първото си участие през 1997 година. Тогава Северна Македония успя да се класира за четвъртфиналите и в крайна сметка да спечели седмото място. На европейските първенства също така най-големият успех е седмото място през 2008 година, на първенството което се проведе в Северна Македония.

През последното десетилетие македонският женски хандбал е в криза, като последното голямо състезние на което отбора успя да се класира, беше европейското първенсто през 2012 година. Но в последните няколко години има нова генерация на хандбалистки, които играят все по-добре. Тези бараж мачове са шанс за младите македонски хандбалистки да потвърдят качеството си и да осигурят първо участие на Северна Македония на големо състезание, след прекъсване от девет години.