Футболният отбор на Северна Македония загуби първия мач на ЕURO 2020

0

Вчера националният футболен отбор на Северна Македония стартираше с мачовете, в рамките на историческото първо участие на Европейско първенство. За съжаление, на първия мач от група C на ЕURO 2020, който играха в Букурещ, македонските национали записаха загуба от отбора на Австрия с резултат 1-3.

Мача предизвика голям интерес в страната, както сред гражданите, така и сред политиците. На трибуните на „Арена Национал“ в румънската столица имаше хиляди македонски фанове, а там бяха и македонския премиер Зоран Заев, заедно с министъра на външните работи Буяр Османи и други министри от правителството. Македонския президент Стево Пендаровски следеше мача от Скопие,заедно с австрийският посланик в Северна Македония и с македонската футболна легенда, Дарко Панчев.

Австрия беше фаворит преди началото на мача и оправда тази роля, а отбора на Северна Македония беше повече насочен към защита и към контраатаки. Австрийските футболисти успяха да открият резултата в 18-ата минута, когато Марсел Сабицер с отлично центриране на по-далечната греда намери Лайнер, който от непосредна близост без проблеми успя да преодолее македонския вратaр, Столе Димитриевски.

Десет минути по-късно, македонския отбор възстанови равенството. Първият гол на европейските първенства за Северна Македония бе дело на най-голямата звезда на отбора, Горан Пандев. Той успя да се възползва от грешката на австрийския вратар, който изпусна топката от ръцете, след което македонския капитан вкара топката в празната мрежа. Така пръвото полувреме завърши с резултат 1-1.

През втората част отбора на Австрия започна още по-силно да атакува към вратата на Северна Македония. Все пак, македонските футболисти в 64-ата минута имаха отлична възможност да направят пълен обрат в резултата.

Бобан Николов от 5 метри изпрати удар към вратата, но австрийския вратар успя да навреме да излезе от гол линията и да избие топката.

В 78-ата минута Австрия отново дойде в преднина в резултата. Капитана на отбора, Давид Алаба центрира много прецизно на близката греда, където резервата Михаел Грегорич успя да изпревари македонските защтитници и вратаря, и да изпрати топката в празната мрежа.

В последната минута от редовното време, австрийците отбелязаха още един гол. Той бе дело на Марко Арнаутович, който получи отлично подаване от Конрад Лаймер, излезе съм пред македонския вратар и реализира в долния ляв ъгъл. С това бе поставен краяния резултат на мача – победа на Австрия от 3:1.

Следващ съперник на македонските футболисти ще бъде отбора на Украйна, на 17 юни. Мача също така ще се играе в Букурещ, с начало от 15 часа. Във втория мач от група „C“, вчера Украйна загуби от отбора на Холандия с 3-2. Да напомним, че класиране за осминафиналите на EURO 2020 осигуряват първите два отбора от всяка от шесте групи, както и четири най-добро класирани отбори на третото място в групите.