Северна Македония има медал от Олимпийските игри в Токио, първ за страната след 21 година

0

Вчерашния ден донесе още еден исторически успех за македонския спорт. Таекуондистът Деян Георгиевски спечели сребърен медал на Олимпийските игри в Токио 2020, което е най-големият успех досега за Северна Македония като независима държава на Олимпиадите и първият медал за страната от Олимпийските игри в Сидни през 2000 год.

Младият 22-годишен македонски боец, на турнира по таекуондо се състезаваше в категорията над 80 килограма. Той още преди да замине за Токио обяви, че ще атакува златния медал на Олимпийските игри, а на церемонията на откриването на Игрите, Деян Георгиевски беше еден от двамата носители на знамето на Северна Македония.

Всички четири борби на турнира по таекуондо, за македонския представител бяха в един ден. Най-първо в осминафиналите, Георгиевски успя да бъде по-добър от световния шампион, кубинският таекуондистът Алба Кастильо.

Деян Георгиевски стартира много агресивно от началото на двубоя и поведе с 10-3. След това не изпусна преднината и записа голяма победа с краен резултат 11-8.

Съперник в четвъртфиналите, на македонския представител беше състезателя на Кот д’Ивоар, Сейду Гбане. След изравнения първи рунд, който завърши с резултат 0-0, в останалите два рунда Георгиевски беше много по-добър и записа победа от 9-4.

В полуфиналите, Деян Георгиевски се срещна срещу представителя на Южна Корея, Ин Кио Дон. В първия рунд по-добър беше корейски боец и имаше преднина от 1-0.  Но както в предишната борба, македонския таекуондист изцяло доминираше във втория и третия рун, като на края спечели двубоя с резултат 12-6 и се класира за финала.

Противник на македонския представител във финала на турнира по таекуондо беше Владислав Ларин от Русия. След първия рунд руснакът имаше преднина в резултата от 2-0. Борбата във втория рунд между двамата финалисти беше изравнена и завърши с резултат 7-7, като третият рунд беше решаващ за спечелване на златния медал. В последния рунд обаче Георгиевски нямаше достатъчно сили да се противопостави на фаворита от Русия и в крайна сметка загуби мача с резултат 15-9.

Както казахме, сребърният медал е най-големият успех за един спортист от Северна Македония, на досегашните участия на страната на Летните олимпийски игри. На досегашните шест участия, Северна Македония имаше само един бронзов медал от Игрите в Сидни през 2000 год., който бе спечелен от натурализирания състезател по борба, Магомед Ибрагимов.

Спортните фанове в Северна Македония се надяват на още един медал от Олимписйките игри в Токио. Надеждите са в борецът Магомедгаджи Нуров, който се състезава по борба – свободен стил, в категорията до 97 килограма. Нуров е роден в град Махачкала в Русия, но сега се състезава за Северна Македония. На Световното първенство по борба през 2019 год. в Казахстан, той спечели бронзов медал за Северна Македония в категорията до 97 кг.