„Pet minuta gromoglasne tišine“ je akcija koja upozorava nadležne i javnost na težak položaj novinara i često uskraćivanje informacija, zbog čega građani ostaju uskraćeni za istinite i pravovremene vesti. Pandemija virusa korona otkrila je nove vidove neprijateljstva vlasti prema novinarima, pa udruženja pozivaju sve da na Svetski dan slobode medija, 3. maja, u 11:55 zamrače ekrane i isključe tonove.
Na listi za 2020. godinu Reporteri bez granica Srbiju su stavili na 93. mesto po slobodi medija, od ukupno 180 zemalja, što je pad od tri mesta u odnosu na prošlu godinu.
U izveštaju Reportera potpuno opravdano se ukazuje da je posle šest godina vođstva Aleksandra Vučića opasno biti novinar u Srbiji. Kritički i istraživački novinari i mediji zbog svog rada svakodnevno su izloženi neprijateljskom tretmanu i neskrivenim pritiscima pre svega vlasti pa zatim i ekonomskim izvorima. Od uvođenja vanrednog stanja zbog epidemije nesrazmerno i neopravdano je pokušano ograničavanje medijskih sloboda, na šta su reagovale čak i pojedine međunarodne organizacije i institucije koje su osudile Vladin pokušaj zavođenja zvanične cenzure i pritiske protiv novinara i medija – navodi se u saopštenju udruženja.
I ovako nezavidnu situaciju u novinarstvu, čini se da je pandemija virusa korona dodatno unazadila. Eskaliralo je hapšenjem novinarke Ane Lalić, zbog izaštavanja o manjku opreme u Kliničkom centru Vojvodine, a nemile scene viđene su i sinoć – u Kikindi je novinar Darko Varađanin napadnut dok je snimao kontra-protest Srpske napredne stranke, a neprijatnosti nije pošteđena ni ekipa Južnih vesti u sličnom pohodu.
Pozivamo medijske radnike da se zajedno suprotstavimo otvorenim i učestalim političkim i ekonomskim pritiscima i pretnjama odgovornom novinarstvu i učinimo sve kako bi unapredili položaj i ugled novinarstva i vratili izgubljeno poverenje građana. Temelj profesionalnog novinarstva je slobodno i objektivno informisanje građana i doprinos javnom kritičkom dijalogu u društvu – stoji u saopštenju.
Sem pritisaka, u udruženjima ističu i siromaštvo novinara, odnosno male plate za koje rade i po ko zna koji put zahtevaju rasvetljavanje ubistava novinara koja su se dogodila pre više decenija – Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića.
Autor:M. J.
Izvor:Južne vesti