U Pčinjskom okrugu ugašena su četiri odeljenja u srednjim školama u Vranju, Bujanovcu, Trgovištu i Surdulici. Nije bilo dovoljno zainteresovanih učenika za trgovce, poslastičare, poljoprivredne proizvođače, ali ni za zanimanja koja su deficitarna na tržištu rada – zavarivače i operatere za izradu nameštaja.
Tržištu rada nedostaju zavarivači, stalno su otvoreni konkursi za prijem radnika u Megalu i Alfi, a sa tim zanimanjem lako se dolazi do posla i u inostranstvu. To su bili i razlozi da bujanovačka srednja škola predloži novi smer, ugovori dualno obrazovanje, ali su se prijavila samo dva đaka.
„Ja sam hteo da budem zavarivač da se zaposlim, odem u inostransvo da radim“, kaže Đorđe Nedeljković, Bujanovac.
„Ja sam hteo da upišem smer zavarivač, ali nije bilo dovoljno dece da se prijavi“, kaže Veljko Stanisavljević, Bujanovac.
Učenici su prebačeni u drugo odeljenje. Školovaće se za tehničare motornih vozila.
„Smatram da je možda trebalo dati šansu da ti učenici vide i iskuse rad u privredi“, kaže Biserka Jović, direktor s.š.“Sveti Sava“ u Bujanovcu.
Drvna industrija u Vranju ima dugu tradiciju. Osim Simpa, otvorene su i privatne firme za proizvodnju nameštaja, domaće i italijanske. To je privuklo samo četiri đaka smeru operatera za izradu nameštaja, nedovoljno za formiranje odeljenja.
„Usmeriću se za proizvodnju nameštaja ono što sam i želeo da upišem“, kaže Bojan Pešić, Vranje.
„Roditelji koji godinama kubure sa zaradama, verovatno teško se odlučuju da decu upućuju u te smerove“, kaže Boža Đorđević, direktor Hemijsko-tehnološke škole u Vranju.
I ove kao i prethodnih godina, u Preševu u nastavi na srpskom jeziku ima manje od 15 učenika. To je minimalni propisani broj za formiranje odeljenja. I u Bosilegradu je slično.
„Odeljenje u Bosilegradu će opstati u nastavi na bugarskom jeziku sa devet učenika, jer nema mogućnosti školovanja tih učenika u drugim obrazovnim profilima“, kaže Jovica Stevanović, prosvetni savetnik.
Za formiranje odeljenja sa manje od 15 učenika Ministarstvu prosvete škole u Pčinjskom okrugu podnele su deset zahteva za školovanje na bugarskom i srpskom jeziku.
Izvor: www.rts.rs