Bugarska, koja je 1. januara od Estonije preuzela šestomesečno predsedavanje EU, trebalo bi da pošalje snažne signale podrške proširenju Unije na prostor Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, ocenjuju za Danas stručnjaci za evropske integracije.
Naši sagovornici kao pozitivnu vest tumače i najavu da će u maju u Sofiji biti održan samit država EU i Zapadnog Balkana.
Sena Marić, viša istraživačica Centra za evropske politike, kaže za Danas da su očekivanja dosta velika, „iz dva razloga – prvi je taj što je ova zemlja definisala politiku proširenja kao prioritet tokom njenog predsedavanja, a drugi je što narednih šest meseci obiluje važnim događajima od kojih se očekuje da će poslati snažniju političku podršku proširenju na Zapadni Balkan, koja je u prethodnom periodu nedostajala“.
– U februaru je predviđeno objavljivanje Strategije proširenja predsednika Evropske komisije Junkera. Zatim, u aprilu očekujemo uobičajeno izveštavanje EK o napretku, i, najzad, u maju samit u Sofiji država EU i Zapadnog Balkana, koji je prvi samit takve vrste još od onog u Solunu 2003. godine, kada je regionu data evropska perspektiva. Od Bugarske se, dakle, očekuje da će proširenje na naš region staviti u središte pažnje Evropske unije, što predstavlja sjajnu priliku za Srbiju da ubedi drugu stranu u svoju spremnost i posvećenost ispunjavanju kriterijuma za članstvo. Nadam se da sadašnje vlasti prepoznaju značaj novih okolnosti i da će se u narednom periodu potruditi da se i suštinski posvete procesu evropskih integracija, konstatuje Marić.
Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politiku, naglašava za naš list da je Bugarska stavila proces proširenja visoko na lestvicu prioriteta tokom svog predsedavanja u prvoj polovini 2018.
– Sa željom da proces dobije dodatni impuls, na insistiranje Bugarske u maju će biti organizovan samit EU – Zapadni Balkan, koji još jednom treba da potvrdi čvrstu političku volju EU da se intenzivno radi na harmonizaciji i rešavanju političkih pitanja u regionu, kako bi perspektiva proširenja postala izvesna i vremenski merljiva, s obzirom na strateški dokument sa kojim bi EU trebalo zvanično da izađe početkom februara. Srbija jeste favorizovana u najavljenoj strategiji, i zajedno sa Crnom Gorom treba ove procese u regionu da predvodi. Takođe, sasvim sigurno je da će doći do nastavka otvaranja pregovaračkih poglavlja, ali i pregovora o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine. U ovom segmentu treba očekivati jasnije korake po izboru vlade Nemačke. Bugarska sa Srbijom sada intenzivno sarađuje i u okviru „kvadrilaterale“, čije su neke od tema energetika i infrastrukturni projekti, koji svakako doprinose i integrativnim procesima Srbije, ukazuje Joksimović.
Borisov: Ključni trenutak za Uniju
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je da je Bugarska preuzela predsedavanje EU u „ključnom trenutku za Uniju“, kao i da je „okrenuta nova stranica među susedima“. On je poručio da će ta država nastaviti da „štiti uspešno evropske granice i da bude stabilan i dosledan partner u EU“. Moto bugarskog predsedavanja glasi: „Ujedinjeni smo jači“.
Foto: EPA
Izvor: Danas.rs