Han razgovarao sa opozicijom

0
Foto: Twitter / Johanes Han

Komesar za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han razgovarao je danas u delegaciji EU u Beogradu sa predstavnicima opozicije.

Tema odvojenih razgovora sa opoziionim liderima bilo je pridruživanje Srbije EU u skladu sa novousvojenom Strategijom proširenja za zemlje Zapadnog Balkana.

Sa Hanom su razgovarali Dragan Šutanovac, predsednik Demokratske stranke, Saša Janković, lider Pokreta slobodnih građana, Boris Tadić, predsednik Socijaldemokratske stranke, Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, Čedomir Jovanović, lider Liberalno-demokratske partije, Zoran Živković, predsednik Nove stranke, i Nikola Jovanović, potpredsednik Narodne stranke.

Na razgovor sa Hanom nisu pozvani lideri pokreta Dosta je bilo i Dveri Saša Radulović i Boško Obradović.

Zoran Živković istakao je da je njegova uloga na sastanku bila da upozori Hana i misiju EU da u Srbij, na vlasti imaju sagovornika koji ih, kako je naveo, „laže, jedno misli, drugo radi, a treće govori“, kao i da vladavina prava u Srbiji ne postoji. On je dodao da je „mafija na čijem je čelu predsednik SNS (Aleksandar Vučić) zauzela sve pozicije u zemlji, da postoje zakoni slični zakonima u Evropskoj uniji, ali da se oni ne sprovode“.

Prema njegovim rečima, Hanu je rekao i da građanima Srbije treba jasno da se kaže šta znači normalizacija odnosa sa Prištinom, odnosno da li to znači priznavanje Kosova ili nešto treće, što Vučić pokušava da im prikaže. Jasno je da perspektiva Srbije u EU mora da znači poraz Vučićeve politike prema Kosovu iz devedesetih godina, a on je nije promenio do danas, ocenio je Živković. Kako je rekao, reakcija Hana bila da EU prati šta se dešava, a da će se ishod videti narednih godina.

Predsednik DS rekao je, da se u Srbiji ne sprovode reforme, kao i da Srbija „kaska za Evropom“. On je istakao da su razgovarali o geostrateškom položaju, o regionu, Kosovu i Metohiji, Republici Srpskoj i da u Srbiji moraju da se sprovode reforme, bez obzira na velike probleme i dodao da u Srbiji ne postoji dijalog, čak ni u parlamentu, kao i da je Demokratska stranka podnela više od 50 predloga izmene i dopune zakona, a nijedan nije došao na dnevni red što je, kako je rekao, iznenadilo predstavnike EU.

Tadić je posle sastanka izjavio da je sa Hanom otvorio pitanje organizovanog kriminala i mafije u Srbiji i rekao mu da nijedna refiorma nema efekta ako postoji veza političke elite i vlasti sa organizovanim kriminalom. U proteklih 20 godina imamo četvrto političko ubistvo, ovog puta Olivera Ivanovića, koje je medijski pripremano njegovom stigmatizacijom, rekao je Tadić, navodeći da su šef Kancelarije za KiM Marko Đurić i gradonačelnik Mitrovice Goran Rakić ugrožavali život Ivanovića. Nikoga ne optužujemo, ali želimo ozbiljnu istragu i da se svi državni zvaničnici ponašaju u skladu sa evropskim normama, naglasio je Tadić, dodajući da je o tome razgovarao sa Hanom.

Ocenivši da se u Srbiji reforme ne sprovode i da ona kaska za Evropom, Šutanovac je rekao da su sa Hanom razgovarali o regionu, Kosovu i Metohiji, Republici Srpskoj, BiH. Osim pitanja ljudskih prava i stanja u medijima, preneli smo da čak ni u parlamentu nema dijaloga, rekao je Šutanovac, ukazavši da je DS podnela više od 50 zakonskih predloga i da nijedan nije prihvaćen, što je iznenadilo predstavnike EU. Han je rekao da je za njih neuobičajeno da je Skupština Srbije u vreme izbora bila suspendovana, da ne razumeju kako to funkcioniše i da su skrenuli pažnju vlastima da se to ne radi u demokartskim zemljama, dodao je Šutanovac.

Jovanović je ocenio da je sastanak sa Hanom bio uobičajen, a da je stav LDP da je najvažnije što pre postići dogovor sa Kosovom. Večite teme naših razgovora su slobode i prava, ali ne treba gajiti iluzije, jer je u ovom trenutku za Evropu prioritet rešavanje pitanja Kosova i ona će uvek voditi računa o opštem interesu, a ne o našim pojedinačnim opozicionim interesima, rekao je on. Prema oceni Jovanovića 2025. godina ili 2023. su dostižni rokovi.

U vreme sastanka ispred sedišta Delegacije EU na Novom Beogradu došao je predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova Simo Spasić, koji je u majici sa natpisom „Kosovo i Metohija je srce Srbije“ na megafon uzvikivao: „Espanja, Kosovo, EU – no pasaran“. Spasić je lidere opozicije pitao da li su na sastanku pomenuli nestale i kidnapovane Srbe sa Kosova, a odgovorio mu je nekadašnji predsednik Srbije Boris Tadić, koji je rekao da on ne bi potpisao Briselski sporazum, kojim su poništene srpske institucije na Kosovu. Tadić je istakao i da je sada od ključnog značaja da počne da radi Specijalni sud na Kosovu. Ako smo mi međunarodnim sudovima izručivali naše optužene, to sada mora da se dešava i sa albanskim rukovodstvom na Kosovu i Metohiji, zaključio je Tadić.

Dobar sastanak sa opozicionim liderima u Beogradu. Oni igraju presudnu ulogu u donošenju političkih odluka i u reformskom procesu, napisao je Han na Tviteru posle razgovara sa predstavnicima opozicije u sedištu Delegacije EU na Novom Beogradu.

Evropska perspektiva Srbije može uspeti samo kao zajednički projekat, sa svim demokratskim akterima i civilnim društvom potpuno i slobodno uključenim, dodao je Han.

Izvor: Danas.rs

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.