Mediji, novinska udruženja i NVO za slobodu medija u Srbiji

0

Grupa od 27 medija, novinskih udruženja, novinara i organizacija civilnog društva saopštila je u nedelju 24. septembra da je “doneta odluka da se krene sa zajedničkim aktivnostima (…) u borbi za slobodu medija u Srbiji”.

Kako stoji u saoštenju, grupa je formirana “u nedelji u kojoj su kulminirali napadi na slobodu medija i integritet i egzistenciju nezavisnih novinara”: “U samo jednom danu ugašene su Vranjske, dogodili su se napadi na istraživačkog novinara KRIK od strane partije na vlasti, a novinarke su ponovo bile meta napada na naslovnoj strani lista Informer.”

Grupa je pozvala sve medije i organizacije da u četvrtak, 28. septembra “zajedničkom akcijom ukažu na postojanje medijskog mraka u Srbiji”, odnosno, da svi mediji, portali, veb strane i društvene mreže građanki i građana koji se pridružuju ciljevima ove grupe “u podne zamrače ekrane ili tokom tog dana obeleže svoja štampana izdanja crnim znakom koji simbolizira medijski mrak sa kojim se već godinama suočavamo u Srbiji”.

U grupi se nalaze, između ostalih, ANEM, Asocijacija medija, Beogradski centar za ljudska prava, BIRN, BIRODI, CINS, Cenzolovka, CRTA, Danas, Građanske inicijative, Južne vesti, KRIK, Novi magazin, Vreme, NUNS, Peščanik, Transparentnost Srbija…

Istovremeno, Međunarodna federacija novinara (IFJ) i Evropska federacija novinara (EFJ) osudile su pritiske na novinare i medije u Srbiji. Predsednik EFJ Mogens Bliher Bjeregard je istakao da bi “Vlada Srbije trebalo da jasno kaže da dosledno sprovodi zakone i da svi mediji i novinari imaju jednak tretman”, dok je predsednik IFJ Filip Lerut je izjavio da “kontinuirani napadi na novine Vranjske predstavljaju skandal za demokratiju u Srbiji”.

Izvor: www.vesti.istinomer.rs

Предишна статияГлобално съжителство
Следваща статияБойко Борисов откри Пловдивския панаир
Петар Рангелов
Петaр Рангелов е роден през 1969 г. Завършил е право, обаче през цялата си професионална кариера се занимава с журналистика. Започнал е като журналист в Радио Босилеград, но поради разногласия с тогавашните власти, само след една година остава без работа. След демократичните промени в Сърбия се завърща в Радиото и бива назначен за главен редактор. От 2003 г. е кореспондент на вестник „Братство" от Босилеград. Публикувал е на хиляди статии, интервюта, репортажи и др. журналистически текстове от различни области. 2007 г. е избран от читателите за „най-добър журналист” на "Братство". В момента работи в „Ново Братство”, а освен с журналистика, занимава се и с преводи от сръбски на български и от български на сръбски език

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.