Националните отбори на Северна Македония по волейбол и футбол продължават участията си на международна сцена

0

Волейболистите и футболистите на Северна Македония тези дни отново представят страната в международни състезания. Мъжкият национален отбор по волейбол на Северна Македония за втори път в историята играе на европейско първенство, а мъжкия футболен отбор продължава участието си в квалификациите за световното футболно първенство през 2022 година.

Европейското първенство по волейбол започна в срядата, на 1 септември. Първенството се играе в четири държави: Полша, Чехия, Естония и Финландия, а на него се състезават 24 национални отбора разделени в четири групи от шест отбора. Жребият определи отбора на Северна Македония да се състезава в група „C“, която се играе в град Тампере, Финландия. Заедно с македонския отбор в тази група са и отборите на Турция, Русия, Холандия, Испания и домашния отбор на Финландия.

Македонските национали започнаха мачовете срещу отбора на Финландия. Въпреки че играеха добре и бяха равноправен противник през почти целия мач, волейболистите на Северна Македония нямаха концентрация в финала на първия и четвъртия сет и загубиха мача с резултат от 1-3.

Във втория мач срещу Холандия и в днешния трет мач срещу Турция, македонските волейболисти бяха по-слабият отбор и заслужено претърпяха две поражения, с идентичен резултат от 0-3.

Утре Северна Македония ще играе срещу Испания, а в сряда македонските волейболисти за съперник ще имат силния отбор на Русия, който е актуален олимпийски вицешампион.

През тези дни в цяла Европа продължават мачовете от квалификациите за световното футболно първенство в 2022 година. Северна Македония се състезава в група „J“, заедно с националните отбори на Германия, Румъния, Исландия, Армения и Лихтенщайн. След три изиграни кръга, Северна Македония имаше две победи и едно поражение, включително историческата победа като гост срещу Германия.

В четвъртия кръг от квалификациите Северна Македония беше домакин на селекцията на Армения, а мачът се играеше в Скопие. Това беше първият мач за македонските национали без най-добрия македонски футболист Горан Пандев, който се пенсионира след участието на Европейското първенство.

Македонския отбор беше по-добрия отбор на терена, имаше повече възможности за постигане на гол, но в крайна сметка мачът завърши без победител и без голове 0-0.

Днес футболистите на Северна Македония играеха срещу отбора на Исландия, като гости в Рейкявик. Македонските играчи доминираха в мача и имаха предимство от 2-0 до 78-ата минута. Тогава след една грешка на вратаря Столе Димитриевски, Исландия намали резултата на 1-2. Само шест минути по-късно исландците отбелязаха и втор гол за равенство 2-2, което се оказа и крайния резултат на мача.

Така след пет изиграни кръга от квалификациите Северна Македония е на 4-то място в таблицата с 8 спечелени точки. Следващият мач за македонските национали ще бъде на 8-ми септември, когато националният отбор на Румъния ще гостува в Скопие.