Хандбалистите на Северна Македония се класираха за участие на Европейското първенство в 2022 година

0

Мъжкият национален отбор по хандбал на Северна Македония за шести пореден път ще участва на Европейско първенство. Това ще бъде общо четиринадесето участие на македонските хандбалисти на световни и европейски първенства, което отново потвърдява факта, че хандбала е най-успешния и най-популярен спорт в Северна Македония.

Големият успех и класирането на Европейско първенство в 2022 година, македонските хандбалисти осъществиха в срядата, в мача срещу националният отбор на Финладия. Мачът се играеше в финландския град Рихимаки, в рамките на петия кръг от квалификациите за европейското първенство.

Мачът срещу аутсайдера Финландия не беше лесен за македонските национали. Домашните хандбалисти приказаха добра игра и бяха по-добър съперник през първата част от мача, която успяха да спечелят с резултат 14-12. Второто полувреме отново започна с по-добра игра на финладския отбор, който имаше преднина от 2-3 гола, а вратарят Росландър беше фантастичен и отбеляза 20 спасявания на мача.

Но македонските хандбалисти през последните 20-минути от мача започнаха да играят много по-уверено в защита и предимството на Финландия започна да се топи. Северна Македония успя да изравни резултата на 19-19 в 47-ата минута, а през последните десет минути македонските национали постоянно увеличаваха преднината, като резултата на края беше 27-22 за македонският отбор.

С тази победа, Северна Македония запази второто място в група 7 и осигури участие на Европейското първенство на един кръг преди края на кваликациите.

В последният мач от групата македонските хандбалисти ще играят като домакини в Скопие, на 2 май срещу отбора на Швейцария. Да напомним, че в третия кръг от мачовете в групата, отбора на Северна Македония записа най-голямата победата в историята си, като успя да победи актуалния световен шампион Дания.

Европейското първенство в 2022 год. ще се проведе в две държави – Унгария и Словакия. Мачовете е предвидено да се играят в пет различни градове: Будапеща, Сегед и Дебрецен в Унгария, като и Братислава и Кошице в Словакия. Първенството ще се проведе в периода от 13 до 30 януари 2022 година, а за втори път на него ще участват 24 национални отбора.