Северна Македония победи Германия в квалификациите за световното първенство по футбол

0

Продължават големите успехи на македонският национален футболен отбор. След като преди четири месеца македонските футболисти за първи път се класираха на европейско първенство, вчера те постигнаха най-голямата победа в цялата си история.

В още едно блестящо представяне, футболния отбор на Северна Македония победи четирикратния световен шампион Германия с 2:1, в квалификациите за Мондиал 2022. Победата е още по-важна, като се има предвид, че мачът от група „J“ се играеше в германския град Дуисбург, а това бе първото домакинско поражение на Германия в квалификации за европейски или световни първенства от 20 години насам.

Германия доминираше през първото полувреме със 70% притежание на топката, а в 9-ата минута Леон Горетцка отправи шут, който разтресе гредата от вратата на Северна Македония. В 27-ата минута добра възможност имаше Серж Гнабри, но македонския вратaр Столе Димитриевски направи едно чудесно спасяване.

След средата на първото полувреме македонските национали започнаха да игрят по-добре и повече да задържат топката. Когато се очакваше, че първото полувреме ще завърши без голове, Северна Македония успя да поведе. Енис Барди пусна отличен пас за 37-годишния капитан Горан Пандев, който от 5 метра без проблеми изпрати топката в мрежата на германския вратaр Тер Щеген.

Второто полувреме започна с офанзивна игра на германския отбор, но без сериозни възможности за отбелязване на гол. В 63-ата минута македонския защитник Езгян Алйоски направи нарушение в своето наказателно поле и реферът отсъди дузпа за Германия. Сигурен изпълнител на дузпата бе Илкай Гюндоган, който изравни резултата на 1-1.

Няколко минути след това за Северна Македония не беше отсъдена дузпа, когато германския футболист Емре Чан играеше с ръка в наказателното поле.

В 80-ата минута Тимо Вернер от 5 метри пропусна перфектен шанс да вкара гол за Германия. Наказанието за пропуснатата възможност на германците пристигна в 85-ата минута, когато македонския футболист Ариян Адеми направи пробив по лявата страна и пусна хитро топката за Елиф Елмас, който отбеляза гол за сензационна победа на Северна Македония.

Преди три дни, националите на Северна Македония във втория мач от квалификациите, като домакини в Скопие убедително победиха отбора на аутсайдера Лихтенщайн с резултат 5-0. С тези две победи, македонския отбор запази шансовете за едно от първите две места в група „J“. Сега на таблицата Северна Македония и Германия имат по 6 точки, а изненадващ лидер е Армения с 9 точки. Следващия мач от квалификациите македонските футболисти ще играят в Скопие на 2 септември, точно срещу лидера в групата.