Завърши футболното първенство на Северна Македония – Шкендия е новият шампион, а Вардар отпадна от лигата

0

Днес приключи футболното първенство на Северна Македония за сезонa 2020/2021. В Първата футболна лига на страната общо се одиграха 33 кръга, а отборите играеха един срещу друг по три пъти. Шампион на Северна Македония по футбол е отбора на „Шкендия“ от Тетово, като това е общо четвърта шампионска титла за тетовския клуб.

Шкендия успя на убедителен начин да спечели титлата, със спечелени 75 точки, което е за 16 точки повече от завършилия на второ място, отбор на Шкупи от Скопие. На трето място се класира отбора на „Струга Трим Лум“ от Струга.

Лигата напускат двамата последно класирани отбори, „Беласица“ от Струмица и най-голямото разочарование в тазгодишното първенство, „Вардар“ от Скопие. Най-трофейният македонски футболен клуб и единственият представител на Северна Македония в груповата фаза на Лига Европа преди 4 години, отбора на Вардар тази година имаше голями финансови проблеми и през пролетния полусезон изграеше мачовете предимно с младежкия отбор.

Отборите на Ренова от Тетово и Силекс от Кратово, които се класираха на 9-то и 10-то място на таблицата, ше играят бараж мачове за оставане в Първата лига, срещу отборите спечелили вторите места в двете групи на втората македонска футболна лига – Охрид и Тиквеш от Кавадарци.

Нови членове на Първата футболна лига на Северна Македония през следващия сезон, ще бъдат отбора на „Брегалница“ от Щип и отбора на „Скопие“ от Скопие, които заеха първите места в двете Втори футболни лиги – източна и западна група.

Северна Македония в следващия сезон – 2021/2022 ще има четирима представители в европейските футболни състезания. Шампиона Шкендия ще участва в квалификациите за Шампионската лига на УЕФА, а Шкупи и Струга ще представляват Северна Македония в новото състезание на УЕФА – Европейската лига на конференциите. Третия представител на страната в Европейската лига на конференциите ще бъде победителя на Купата на Северна Македония. Финала на македонския футболен куп се играе в сряда – на 19 май, а в него ще се срещнат отборите на Силекс от Кратово и Академия Пандев от Струмица.